E-RESIDENDID JA RAHVUSVAHELISED MAKSUD
Kui Eestis töötava inimese töötasuga seonduvad maksud on suhteliselt lihtsad, siis kui tulevad mängu erinevad riigid – muutub asi väga segaseks.
Selles kogumikus on rahvusvahelise töötamisega seotud töötasumaksude selgitused, võimalikult lihtsalt ja üldiselt.
Kogumik on kasulik:
- välismaiste või mitteresidentidest töötajatega ettevõtjale – kuhu need maksud ikkagi maksta tuleb? kuidas, ja kas üldse pean midagi maksma?
- algajale/õppivale raamatupidajale – põhiloogika mõistmiseks
- kogenumale raamatupidajale ja teenuseosutajale – e-residentide teenindamisega ja töötajate liikumise kajastamisega hakkama saamiseks (ja mõistmiseks, millal on vaja maksujuristi abi)
Osta see kogumik ja kasuta oma uusi teadmisi kasulikult!
Ainult 29 eurot! 23.-25.10 vaid 14.50!
Kes ma olen?
Krista Teearu
Ma olen olnud 20 aastat suurettevõtete pearaamatupidaja. Mul on majanduse, õiguse ja raamatupidamise tippharidus. Aga ühel hetkel tundus, et midagi on puudu. Tekkis unistus vabadusest – vabadus töötada oma valitud ajal, vabadus sõita talvel kuuks-paariks soojale maale kui talv ära kurnab, vabadus tegeleda erinevate projektidega omas tempos. Vabaduse unistus viiski ettevõtluse teele. Pilvebüroo blogi sai alguse sõprade ja tuttavate maksude ja raamatupidamise teemalistest küsimustest. Küsimused kordusid ja nii tekkis idee, et ma võiks ju need vastused blogisse kirjutada.
Algus oli raske ja hirmutav, kuid kiiresti selgus, et keegi ei rünnanudki ja hoopis taheti veel lugeda. Nii avastasin, et mulle meeldib ka kirjutada ja oma kirjutamisega olen saanud olla abiks paljudele ettevõtjatele. Mulle meeldib teha finants- ja raamatupidamisinfot lihtsaks, selgeks, arusaadavaks ja kättesaadavaks. Inimestel on liiga palju müüte ja hirme, mis muudavad rahaasjad takistavaks tondiks. Minu teine kirg on internetiturundus ja online-äri, see kirg toetab otseselt minu unistust vabadusest.
Tänaseks pakun kuue raamatupidaja abiga pea 80 ettevõttele raamatupidamisteenust ja suurele hulgale ettevõtjatele finantsinfot. Ma olen kirjutanud kuusteist e-raamatut/kogumikku ja loonud viis videokursust.
Miks ma selle kogumiku kirjutasin?
Rahvusvaheline maksuarvestus on nii segane teema, millest keegi ei julge lühikest kokkuvõtet teha. Nii palju on detaile, erandeid ja erandi erandeid …
Aga kuidagi tuleb ju nii ettevõtjatel ja raamatupidajatel selle eluga hakkama saada. Jah, sa peaksid küsima kahtluse korral konsultatsiooni tõsistelt maksuekspertidelt – aga selleks peaksid üldisest loogikast aru saama ja teadma, et sa pead küsima. Absoluutne enamus ettevõtjaid ja suur osa raamatupidajaid isegi ei tea, et nad ei tea piisavalt. Vastavalt ei oska nad ka küsimusi küsida.
Kui sa selle kogumiku läbitöötamise tulemusena mõistad üldist loogikat, riske ja oskad küsida pädevaid küsimusi, siis on see raha ja aeg igal juhul täie ette läinud.
Olen vaielnud maksuametnikuga, kes raius kangekaelselt, et välismaine töötaja peab talle oma mitteresidentsust tõendama, tuues välismaise residentsustõendi. (ei pea!)
Olen vaielnud e-residentidega, kes ei taha kuidagi uskuda, et EL kodanikel pole suurt ideed Eestis maksude vähendamiseks ettevõtet asutada – kui juhid seda oma koduriigist, tekib sul tõenäoliselt seal maksuõudus nimega „püsiv tegevuskoht“, mille tulemusena maksad maksud ikka oma koduriiki (ja märkimisväärselt keerulisemal viisil).
Olen näinud, kuidas raamatupidajad ei oska arvestada e-residentide teenindamisega kaasnevaid täiendavaid riske, tunduvalt suuremat käehoidmise-vajadust ja väga segaseid maksuprobleeme.
Ära tee samu vigu, tea rahvusvaheliste töötasumaksude arvestuse põhireegleid, arvesta nendega oma tegevuses – ja palun, küsi pädevaid küsimusi ja kontrolli kõik veel topelt üle.
NB! Kui sa oled raamatupidaja, siis
vaata kõigepealt siia ja uuri, mis on Raamatupidajate Profiklubi
Mida kogumik täpselt sisaldab?
- E-residendid
- Kiire kasv ja peamised päritoluriigid
- Millised õigused e-residentsus annab (ja milliseid mitte)?
- Populaarseimad e-residentsuse rakendused
- Olulised teemad seoses e-residentsusega
- Töötasu maksustamise reeglid
- Eesti siseriiklikud reeglid ja rahvusvahelised lepingud
- Maksulepingud
- Püsiva tegevuskoha tekkimine
- Püsiva tegevuskohaga seonduvad kohustused
- Erinevad võimalused maksude jaotuseks riikide vahel
- Raamatupidaja kohustus õigesti otsustada
- Näited: vaatame erinevate variantide juures – kas ettevõttele tekib risk püsiva tegevuskoha tekkimiseks teises riigis? milline riik saab töötasumaksud? milline tööõigus töötajale rakendub, sh lähetuste reeglid?
- Eesti ettevõte palkab mitteresidendist töötaja, kes töötab väljaspool Eestit
- Eesti ettevõte maksab juhatuse liikme tasu mitteresidendist juhatuse liikmele
- Eesti ettevõte palkab mitteresidendist töötaja, kes töötab Eestis
- Eesti ettevõte saadab oma Eesti maksuresidendist töötaja välismaale lähetusse – lähetus ja lähetatud töötaja
- Eesti ettevõte maksab dividende mitteresidendist osanikele
- Residentsuse määramine kui töötaja saab tulu erinevatest riikidest
- Kes on mitteresident?
- Mis on topeltresidentsus ja miks seda vältida?
- Näide
Ainult 29 eurot! 23.-25.10 vaid 14.50!
Kogumiku ostmiseks vajuta palun allolevale nupule, mis viib su veebipoodi ja toote ostulehele.
Veebipoes on võimalik Maksekeskuse kaudu arve tasuda pangalingiga või ülekandega.
Peagi saad meilile ka arve koos allalaadimise lingiga.